Відпочинок у Карпатах: шопінг

Карпати – регіон, де живуть традиції давніх ремісників. Місцеві вироби з вовни, унікальна кераміка з міста Косів, дерев’яні вироби й харчові продукти не мають аналогів в Україні.

Візитівка Карпат – це багаторічні традиції виробів із дерева. І сьогодні чимало майстрів роблять із дерева посуд, різноманітні прикраси, гуцульські топірці, люльки, брелки та інше вручну. Найкраще місце на відпочинку в Карпатах, де можна придбати народні вироби – місто Яремче, візитна картка гір.

Тут є два сувенірних ринки, при чому один з них розташований на березі водоспаду Пробій – невисокого, але повноводного й могутнього каскаду. Надзвичайно популярні лавки з одягом та тканинами – вишитими сорочками, сукнями, прикрасами з бісеру, а також різноманітними рушниками й скатертинами.

Яремче, сувенірний ринок

Один із найкращих сувенірів на відпочинку в Карпатах – ліжник, вовняна ковдра, вкрита візерунками. Утім, сучасний метод виник лише в 20-х рр. ХХ ст., коли один сільський вчитель одружився з дівчиною й разом вони вдосконалили верстати й техніку виробництва ліжників. Сьогодні це сімейне ремесло – предки передали майстерність сучасним майстрам, а ті передають її дітям.

Сьогодні давня традиція під загрозою – молодь не цікавиться її продовженням. Таким чином, єдине, що забезпечує життя карпатського ліжникарства – це активність туристів.

В горах можна придбати унікальні харчові продукти. «Родзинка» місцевої кухні – м’які сири з натурального молока. Найпопулярніший «сирний» регіон Карпат – Бойківщина в околицях Трускавця. Традиції сироваріння тут живуть уже кілька століть – до Другої Світової війни бойківські виробники постачали продукти до Праги, Відня й Парижа.

Бойківщина, карпатський сир

Найвідоміший м’який сир у Карпатах – бринза з овечого, коров’ячого або козячого молока. Бринзу варять із закваски (будзу) зі спеціальним ферментом – глєгом, що отримують зі шлунку теляти. Окрім звичайної бринзи, можна придбати екзотику – наприклад, живі сири, аналоги котрим виробляють у Швейцарії.

Сири назвали «живими» через те, що їх виготовляють за допомогою ще живих бактерій у складі молока. Крім того, є м’який сир із пліснявою (так званий «благородний сир»), аналог славнозвісних швейцарських і французьких сирів.

Друга «гастрономічна пам’ятка» регіону – це, звісно ж, карпатський чай. В горах є безліч трав і ягід, які місцеві господарі збирають у горах. Чаї з різних трав несуть різну користь для організму – одні заспокоюють, інші підвищують імунітет, треті покращують травлення. Таким чином, можна підібрати карпатський чай, що найкраще підходитиме саме вам.

Любителям міцних напоїв теж не доведеться сумувати в горах. Завдяки різноманіттю ягід, трав і меду, майже в кожному селі виготовляють вина, настоянки, нашивки й інші ексклюзивні алкогольні напої. Надзвичайно популярними є настоянки з ожини, чорниці й малини, адже їх нескладно готувати. При цьому в кожного господаря настоянка має різний смак – це залежить від самих ягід, спирту й співвідношення основних інгредієнтів.

Косів, кераміка

Завдяки історико-культурному багатству регіону на відпочинку в Карпатах можна придбати унікальні сувеніри. Наприклад, місто Косів уславилося як центр гуцульської народної культури. Головна туристична принада цього містечка – музей народного мистецтва. Тут зберігаються експонати, зроблені косівськими майстрами – тарілки, куманці, глиняні фігурки. Завдяки шару глазурі старовинні вироби блискуче збереглися.

Сьогодні залишилися люди, що зберігають традиції косівського гончарства. Ознайомитися з роботою сучасних карпатських гончарів можна в традиційній майстерні. Тут пропонують придбати вироби, а також спробувати самостійно щось виліпити з глини.

Шопінг – є вагомою причиною поїхати на відпочинок до Карпат. По-перше, там є безліч ексклюзивних продуктів – такого сиру, меду чи ягід не знайти ніде в Україні. По-друге, тут можна придбати унікальний одяг. Окрім виробів місцевих майстрів, варто звернути уяву на ексклюзивні речі з Європи, що завозять на ринки Західної України (насамперед, до міста Стрий). Екскурсія на Стрийський ринок проводиться безкоштовно для туристів, які відпочивають у Трускавці за програмою тижневого туру. Таким чином, повернутися з Карпат із порожніми руками неможливо.