Тустань: скельні велетні Карпат

Природа гір створила безліч унікальних ландшафтів, на які здавна народ звернув увагу. Одні з них стали частиною стародавніх фортець, а деякі просто століттями стояли серед лісів, обростаючи легендами й міфами.

Одна з найвідоміших пам’яток Львівщини, що поєднала красу природи й історичне багатство – фортеця Тустань поблизу села Урич. У Х ст. ці землі приєднав до Київської Русі князь Володимир Великий – для зміцнення кордонів він збудував фортецю. Дерев’яна твердиня не збережена до нашого часу, однак на її місці залишилося безліч археологічних знахідок, зібраних науковцями в музеї.

Сьогодні скелі й музей входять до історико-культурного заповідника «Тустань». Тут можна побачити старовинну кераміку, наконечники стріл і списів, а також залишки сокир і мечів. Не менш цікавими будуть особисті речі мешканців фортеці – нагрудний хрест, що протягом століть зберігає пам’ять про свого безіменного власника, ключі й різноманітні гачки. Ці предмети вдихають життя в давні скелі й нагадують про людей, що мешкали тут майже тисячу років тому.

Там, де стояла фортеця Тустань, залишилося кілька самотніх скель – розташовані на пагорбах серед лісу, вони заворожують красою. Між скелями був двір твердині, звідки відкривався краєвид на всі околишні землі – звідси давньоруські воїни відстежували пересування супротивників, а сьогодні туристи милуються чарівними Карпатами.

Урич - Тустань

Уважний відвідувач на скелях побачить рукотворні знаки й залишки давніх морських тварин – в доісторичні часи ці землі перебували на дні первісного океану й годі було уявити, що через мільйони років тут буде гірська пам’ятка.

Поблизу Тустані є Східниця – славнозвісний курорт мінеральних вод. Недарма й тут є цілющі джерела – цю воду захисники фортеці берегли на випадок облоги, а сьогодні можна відпочити в спекотний день.

Унікальний комплекс у центрі Карпат – це Терношорське святилище, розташоване в Косівському районі. Це нагромадження скель, що вражає уяву – здається, його збудувала не Матінка-природа, а стародавні велетні з легенд і міфів. Деякі науковці навіть припускають, що тут був храм, до будівництва якого доклали руку наші загадкові предки. Утім, скептики заперечують – чудернацької форми каменям надали не люди, а тисячоліття роботи вітрів і дощів.

Терношорське святилище

Це скельне диво вражає не менше ніж Тустань – серцем комплексу є Лада, величезний камінь. Деякі науковці звернули увагу, що Лада схожа на скульптуру жінки – вони припускають, що її витесали люди кілька тисячоліть тому. Однак суперечки навколо цієї гіпотези не вщухають.

Поблизу Лади є й інші пам’ятки – серед брил розкинувся вузький прохід, що називають «Чистилищем». У народі розповідають, що прогулянка цією дорогою допоможе духовно очиститися.

Вивчіть Карпати, відвідавши не менш колоритну пам’ятку – Скелі Довбуша. Взагалі тут безліч місць, названих на честь легендарного вождя повстанців та народного месника Олекси Довбуша. Цей ватажок підняв повстання проти панів у XVIII ст. та завоював надзвичайну популярність – селяни приходили до Довбуша для захисту від знаті, а також просили вирішувати їхні конфлікти.

Скелі Довбуша

Одні Скелі Довбуша розташовані поблизу села Бубнище. Цей кам’яний лабіринт утворився 70 млн років тому на дні океану. Гості з багатою уявою побачать серед нагромаджень химерні фігури – вітрило, ляльку або книгу. Поміж ними розташувалося безліч печер і дрібних проходів, де, розповідають, Довбуш ховав свої скарби. Найдопитливіші на відпочинку в Карпатах можуть спробувати їх пошукати.

Яремче - скелі Довбуша

Ще одні Скелі Довбуша можна відвідати в славнозвісному містечку Яремче. Тут є ціла стежка, названа на честь народного месника – поблизу стежки розташувався камінь, який згідно з легендою Довбуш кинув у ворога. За кілька століть, що минули, його ніхто так і не зміг підняти. Розповідають, що серед цих скель у печері Довбуш сховав скарби, однак вхід до схованки опришків побачить лише обраний у ніч на Івана Купала.

Ці пам’ятки можна відвідати на турах до комплексів «Ворохта 365» і «Трускавець 365». Гостей довезуть до скель, а екскурсоводи розкажуть ще багато цікавого про унікальні куточки гір, адже почитати про ці пам’ятки недостатньо – там варто побувати.