Скелі Довбуша – диво карпатської природи

Скелі Довбуша – унікальна природна пам’ятка Гуцульщини, одне з найяскравіших місць краю. Ці гірські гряди зберігають атмосферу карпатської природи, а також бережуть пам’ять про багатовікову історію Гуцульщини.

Гірська пам’ятка утворилася 70 млн. років тому на дні доісторичного океану. Мільйони років течії і водні потоки вирізали в скелях печери, різні проходи і химерні фігури. Таким чином з’явився масив, який витягнувся з заходу на схід на відстань близько кілометра. Скелі досягають висоти до 80 метрів.

Чим унікальні Скелі Довбуша? В першу чергу, своєю природою. Основний масив оточений кам’яними валунами, з яких вітер і дощ висікли химерні образи – тут можна побачити кам’яне вітрило, ляльку, величезну книгу та безліч інших брил, схожих на рукотворні скульптури. Вдалині височіє історична гора Ключ, яка пам’ятає бої Першої Світової.

Крім цього, комплекс примітний заплутаним лабіринтом різних ущелин і проходів, подібних до коридорів старовинного замку. Довжина найвужчого отвору, відомого як Чистилище, становить близько 22 сантиметрів. Подейкують, що пройти крізь цю ущелину може лише хороша людина – грішник застрягне в отворі під вагою своїх злих вчинків.

Скелі Довбуша

Взагалі завдяки химерним формам скель масив овіяний численними легендами. Кажуть, що в 1 половині XVIII століття в тутешніх горах бував Олекса Довбуш – легендарний лідер карпатських опришків. Разом зі своїми сподвижниками Довбуш здійснював напади на шляхту, захищаючи права селян. У природній скельній твердині повстанці ховалися від урядових військ. Досі ходять легенди, що вождь опришків сховав в скелях свої скарби, проте знайти їх поки нікому не вдалося.

Археологи вважають, що незвичайний вигляд природного комплексу привернув увагу людей ще в глибоку давнину – спочатку тут знаходилося святилище і обсерваторія. Пізніше, коли Русь прийняла християнство, до загублених серед гір скельних останців подалися монахи, які бажали втекти від суєти.

Таким чином, тут можна і сьогодні побачити сліди стародавніх мешканців гір. У скелях збереглися три печери з відполірованими стінами, в яких у Х столітті жили люди. Гуляючи серед валунів, ви побачите стародавні сходи та галереї, вирізані в камені. Біля них нескладно уявити, як тут вирувало життя.

Крім цього, в Скелях Довбуша є значна цистерна, куди збиралася дощова вода для пиття і господарських потреб. Всі ці пам’ятники дозволяють поринути в атмосферу старовини загадкових карпатських валунів.

Довбуш - скелі і печери

Для збереження унікальної пам’ятки історії та природи в 1981 році тут було створено заповідник площею 100 Га. Таким чином, Скелі Довбуша складно назвати диким місцем – тут все облаштовано для прийому туристів. Поблизу старих каменів є майданчик для установки наметів, зовсім недалеко знаходиться струмок і заготовлені дрова для розведення багаття.

Крім того, на території заповідника проводяться кінні прогулянки, так що туристи можуть покататися на коні в супроводі професійного гіда і подивитися на мальовничі околиці скель.

Також на шляху до печерного комплексу є три колиби – тут туристи можуть скуштувати традиційні гуцульські страви, замовити чай з карпатських трав і відпочити в колоритному закладі. Крім того, в колибі ви зможете зарядити мобільний телефон.

Дістатися до заповідника можна самостійно, заплативши 30 грн за в’їзд, або замовити екскурсію з великих туристичних центрів Гуцульщини – Яремчого, Трускавця та інших курортів.

Загалом, поїздка до Скель Довбуша – це можливість відвідати знаменитий туристичний центр Гуцульщини, а також побувати в колоритному і мальовничому місці для відпочинку в Карпатах.