Мукачево – дух Закарпаття

Закарпаття – своєрідний регіон на заході України. Він завжди був відокремленим від основної території країни гірськими пасмами, тому історія і культура Закарпаття унікальна. Мукачево – один з найважливіших туристичних центрів краю. Його відвідування буде цікавим та пізнавальним, незалежно від сезону. Приїздить сюди влітку, або завітайте, відпочиваючи в Карпатах взимку.

Містечко може похвалитися історією, яка йде вглиб епох – люди тут жили ще за часів палеоліту. Пізніше на місці первісної стоянки виросли поселення інших культур. Сучасне Мукачево зберігає пам’ять про свою багату історію і оберігає архітектурні ансамблі старовини.

Найяскравіша пам’ятка Мукачевого – це замок «Паланок». Місто розташувалось в рівнинній місцевості, над якою здіймається пік вулканічного походження – саме тут стародавні вирішили звести твердиню.

Мукачево - Замок Паланок

Епоха будівництва фортеці губиться в імлі старовини. Єдине, що можна точно сказати – в ХІ столітті на горі вже здіймалися укріплення. Можливо, з того часу дійшла назва фортеці, адже «Паланок» – це дубовий частокіл для оборони гори. Хоча перший замок був дерев’яним, його не змогли захопити супротивники – об стіни твердині розбивалися орди половців і монголо-татар.

Сучасного вигляду замок набув на рубежі XIV-XV століть, коли ним володів князь Федір Коріатович. Завдяки старанням князя фортеця сьогодні займає майже 14 квадратних кілометрів. Твердиня поділена на три тераси – найдавніша частина, або Верхній замок, розмістилася на вершині гори, нижче був добудований Середній замок, а у XVIII столітті його укріпили Нижнім замком.

Фортеця прославилася на рубежі XVII-XVIII століть, коли Австрійська монархія почала прибирати до рук угорські землі. Паланок став центром визвольної боротьби угорців. Спершу австрійці три роки тримали в облозі укріплення на закарпатському піку, однак надовго втримати його не вдалося і замок знову став центром повстання.

Мукачево - Замок Паланок

Детальніше дізнатися про історію твердині ви зможете, відвідавши цей замок самостійно або замовивши екскурсію в рамках туру в Трускавець.Сьогодні у фортеці організований музей. У музеї є безліч експозицій, присвячених історії Паланка та Мукачева. Наприклад, тут можна відвідати виставку предметів народного побуту та одягу Закарпаття – оглянувши цю колекцію, ви дізнаєтеся, як жили прості люди кілька століть тому. Крім того, в замку розташована екуменічна церква – каплиця, архітектура якої поєднує різні християнські традиції.

Фортеця в Мукачевому – це не лише важливий історичний пам’ятник, але й великий культурний центр. Тут регулярно проводяться виставки художників Закарпаття – Антона Кашшая, Юрія Герца та інших. Ці художники в своїй творчості відображають природу та культуру регіону, допомагаючи перейнятися місцевим колоритом.

Бограч-гуляш

Де пообідати після прогулянки замком? У місті є безліч кафе і ресторанів. Більше того, ви зможете відвідати заклад біля підніжжя гори, на якій стоїть цитадель. Звичайно, під час поїздки до Карпат слід спробувати місцеву кухню і вина. Закарпатська кухня склалася в результаті змішання культур різних народів, які в різний час населяли регіон. Тут ви можете скуштувати не тільки українські страви, але познайомитися з угорською кулінарною традицією, спробувавши гуляш і лечо, продегустувати словацькі галушки з картоплі та капусти, а також познайомитися зі стравами німецької, єврейської та чеської кухні.

Крім того, Закарпаття – це важливий центр виробництва вітчизняного вина. Цим ремеслом тут почали займатися ще в ХІІ столітті і сьогодні, відвідавши підвали в Мукачевому, ви зможете продегустувати місцеві вина.

Таким чином, поїздка до Мукачевого – це подорож красивими закарпатськими полями, можливість відвідати чудову історичну пам’ятку та скуштувати місцеву кухню, відчувши колорит західного куточка України.