Коломия – місто музеїв

Коломия – один із найбільших історичних центрів Покуття, регіону на сході Івано-Франківщини. Це затишне містечко з колоритним центром та унікальними музейними фондами. Безкоштовні екскурсійні тури до Коломиї доступні для гостей готельного комплексу «Ворохта 365».

Одна з найпопулярніших пам’яток міста – музей «Гуцульщина», заснований ще в 1926 році на гроші, зібрані в ентузіастів. Це зібрання налічує 50 тис експонатів та охоплює період від XVII ст. до сьогодні, хоча й окремі пам’ятки значно давніші.

Коломия – музей «Гуцульщина»

Карпати здавна славилися майстрами роботи по дереву – в першому залі музею зберігається довершений дерев’яний посуд і меблі. Унікальна пам’ятка музею – скульптури блискучого митця XVIII ст. Іоанна Георга Пінзеля, одного з найвидатніших майстрів різьби по дереву в Західній Україні. Особливість його робіт – надзвичайна експресія, здається, що це не скульптура, вирізана зі стовбура, а людина, що здерев’яніла в русі. Тут можна зробити яскраві фото в Коломиї.

Крім того, в музеї є предмети народного побуту. Наприклад, зберігається дерев’яне сідло початку ХХ ст., різноманітні, скрині, вази, тарілі, сервізи. Багато експонатів укриті майстерною різьбою карпатських ремісників.

Найнезвичайніші експонати – вироби з сиру. Це унікальний вид мистецтва, характерний для Карпат. Розповідають, що його придумав один гуцул, який готував вечерю для пастухів. Він замислився й не помітив, як шматок сиру впав у казан на вогні. З гарячого сиру він зліпив фігурку. З того часу карпатські майстри стали виготовляти сирних коників, курочок, людей тощо. У Коломиї був відтворений старовинний побут кімнати громадського діяча й письменника Андрія Чайковского.

Найважливіша пам’ятка – музей «Писанка». Цікаво, що цей музей виріс із колекції святкових яєць музею Гуцульщини. На сьогодні він виокремився, крім того – це найбільший музей писанкового розпису, який налічує 12 тисяч експонатів.

Коломия – музей «Писанка»

Тут зберігаються різні види великодніх яєць – не тільки писанки, а й дряпанки (малюнок вирізається на шкаралупі), декоративні яйця з вишивкою, а також кам’яні й керамічні писанки. Найдавніший експонат і водночас найстаріша писанка України – куряче яйце, розписане 500 років тому у Львові. Також є писанки з автографами відомих людей.

В музеї «Писанці» проводяться виставки сучасних народних майстрів, а також майстер-класи розпису яєць. У серпні 2021 тут була фотовиставка художника Василя Пилип’юка. У музеї проходять презентації видань, присвячених народному мистецтву.

Навпроти музею розташована ратуша Коломиї. Це незвична будівля – на відміну від багатьох подібних пам’яток, вона розташована не в центрі головної площі, а в кутку. Вежа ратуші стоїть на розі, вивищуючись над площею. Це одна з найстаріших ратуш України, збудована в 1877 році на місці ще давнішої будівлі магістрату. Сьогодні ратуша не пустує – тут знаходиться виконавчий комітет міської влади.

Коломия – ратуша

Коломия – єдиний районний центр регіону, де є свій театр. Перший спектакль тут поставив місцевий священик у 1848 році. У роки Другої Світової в театрі демонстрували вистави, заборонені як радянською владою, так і нацистами. Сьогодні в репертуарі є спектаклі українських драматургів та всесвітньо визнані шедеври.

Якщо вийти за межі центру міста, можна потрапити до Благовіщенської церкви, історія якої налічує кілька сторіч. Раніше в цій будівлі знаходився музей писанкового розпису, згодом перенесений. Церкву збудували в XVI-XVIII ст., однак вона прекрасно збереглася – ця колоритна будівля, вкрита дерев’яною черепицею й дрібними дощечками, схожими на риб’ячу луску.

Містечко невелике, однак воно бездоганно підходить для відпочинку в Карпатах. Завдяки колориту й пам’яткам, Коломия в 2020 була офіційно визнана туристичним магнітом, тобто містом, у розвиток туризму якого держава вкладає гроші.